Морські вантажоперевезення були затребуваними ще у стародавні часи. Відтоді з’явилося безліч альтернативних варіантів, але, незважаючи на це, доставка товару водним транспортом як і раніше актуальна. Тим паче, що за багато років вона значно удосконалилася, а задля її безпеки виокремили загальноприйняті правила та норми.
Морські вантажоперевезення, їхні переваги та недоліки
Очевидно, що морські вантажоперевезення – це спосіб переправлення вантажу з одного місця в інше за допомогою водного транспорту. Популярність даного методу обґрунтована безліччю переваг, які він має. Серед них можна зазначити основні, це:
- Порівняно невисока вартість доставки. Порівнюючи з іншими видами транспорту (автомобільним, залізничним, повітряним), водний найменш витратний. Особливо вигідно перевозити великі обсяги товару.
- Універсальність. Морські перевезення підходять для найрізноманітніших типів продукції. До того ж існує перелік товарів, які можна перевозити виключно таким типом транспорту.
- Місткість. Жоден із засобів пересування наразі не може вмістити більший обсяг вантажу, ніж морський транспорт. Це дозволяє перевозити за один раз великі партії товару.
- Відносна гнучкість. Як і інші типи транспорту, морський прямує за визначеним маршрутом. Але за необхідності його можна без проблем змінити.
Незважаючи на вагомі переваги, які мають морські перевезення вантажів, неможна забувати і про певні недоліки. Насамперед це найнижча швидкість і найтриваліший період доставки. Причому справа не лише у самому транспортному засобі, а й у великій кількості часу, який необхідний для навантаження і розвантаження. До того ж варто врахувати, що ці процеси досить складні і трудомісткі.
Важливо зазначити і те, що перевезення вантажів по водним ресурсам дуже залежні від погодних умов. Якщо вони будуть несприятливими, час доставки може суттєво збільшитися. Крім того, навіть у сучасному світі досі є проблема піратських захоплень суден.
Етапи морських вантажоперевезень
Морські вантажоперевезення складаються з декількох етапів, кожен із яких важливий для бажаного результату.
- Планування перевезення товару. Це підготовчий етап, на якому відбувається розробка майбутнього маршруту з урахуванням найважливіших чинників: типу вантажу, його маси і об’єму, відстані від точки відправлення до точки прибуття, допустимих термінів доставки. Також необхідно підібрати максимально підходящий транспортний засіб і розрахувати вартість вантажоперевезення.
- Навантаження. Перш ніж його здійснити, варто перевірити готовність судна і відповідним чином упакувати вантаж з обов’язковим урахуванням типу товару. Для того щоб помістити його на корабель, використовують спеціальні пристрої: навантажувач або кран. Водночас важливо дотримуватися зонування і розміщувати різні види продукції в окремих ділянках.
- Підготовка супровідної документації. Дуже важливо, щоб вантаж мав повний пакет необхідних документів, оформлення яких найкраще довірити фахівцям.
- Вантажоперевезення. Тут уся відповідальність лягає на плечі команди судна. Водночас слід пам’ятати, що міжнародні морські перевезення – це обов’язковий перетин кордону, а значить проходження митного контролю. На цьому етапі особливу роль відіграють правильно оформлені супровідні документи в потрібній кількості.
- Вивантаження товару. По прибуттю в кінцевий пункт маршруту судно розвантажують, а замовник або його представники перевіряють цілісність багажу.